2023’e gireli tam 1 hafta oldu ama ben yoğunluğumdan dolayı yazımı anca bugün yayınlayabiliyorum. İyisiyle kötüsüyle koca bir yılı geride bıraktık. Umarım hedeflerinizi gerçekleştirdiğiniz, yeni deneyimler kazandığınız güzel bir yıl olmuştur. 2022 hedeflerimin tabiki de %100 tutturamadım 🙂 Hemen hemen yarısını yapabildim. Lakin bu süreçte yaşadıklarımdan yola çıkarak 2023 hedeflerimi belirlerken buradaki verimimi arttırmaya çalışacağım.

2022’de hedeflerimden uzaklaştığım zamanlarım oldu. Bazen aklıma bile gelmediler, bazense sürekli onları düşünürken buldum kendimi. Hedeflerimi tamamlamak, alışkanlıklar kazanmak için Atomic Habits kitabını okudum. Bu kitaptan okuduklarımdan ve bolca düşündükten sonra şu sonuca vardım: Koca 365 günde neler yapacağımı sadece 4-5 gün içerisinde karar veriyorum. Bunları planlarken her şey toz pembe gözüküyor ama gerçekler o şekilde işlemiyor. Hesaba katmadığım bir sürü olaylarla karşılaştım. Örnek olarak kendime metin çevirme hedefi koymuştum, lakin metinler zorlaştıkça gramer bilgimin anlamaya yetmediğini fark ettim ve çevirileri bırakıp gramerimi geliştirmeye çalıştım. Hatta hiç planlarımda yokken yüksek lisansa kabul aldım. Baktığın zaman hedefimi tamamlayamamış oldum ama hedeflerimde yazmayan bir sürü konuda saatler harcadım. Bu sorunu çözmek için ise 2023 için genel olarak konular belirmeyi, lakin hedeflerimi aylık olarak tutmayı deneyeceğim. İyi haber bunları her ay yayınlamayı düşünüyorum 🙂

Photo by Tyler Nix on Unsplash

2023 İçin Genel Hedefler

  • Öncelikle bu sene hayatıma düzenli sporu katmayı düşünüyorum. Geçen sene tam 46 gün boyunca sabahları erken kalkıp mat üzerinde 10-15 dk esneme yaptım. Sabahları karanlık olmaya başlayınca bu alışkanlığımı devam ettiremedim. Bu sene sabah egzersizleri ile başlayarak hayatıma sporu katmayı düşünüyorum.
  • Günlük yazmanın yararını çok kez duydum ve geçen sene 40 gün boyunca sabahları günlük yazdım. 2023’de günlük yazmaya devam etmeyi planlıyorum. Düşünceleri kağıda geçirmek bana iyi hissettiriyor. Ayrıca kendimi düşünmeye zorluyorum.
  • Default olarak yıllık hedeflere yazılan dil geliştirme tabii ki benimde yeni yıl hedeflerimde yerini alacak 🙂 Lakin bunu aylık olarak sürekli kontrol edeceğim.
  • Beslenme konusunda daha dikkatli davranacağım. Yağlı şeyler yemeyi azaltmak önceliklerim arasında.

Şimdilik genel hatlarını bu şekilde bırakıyorum. Hayatın akışına göre aylık hedeflerimi yazıp güncelleyeceğim. Ocak ayını yarın yayınlamayı düşünüyorum.

Herkese iyi haftasonları!

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir