İlk ay hedefinin günahı olmaz diyerek, 8 gün gecikmiş olan yılın ilk ay hedeflerinden herkese merhaba 🙂 Bu sene yeni bir yöntem kullanarak hedeflerimi bölmeye karar vermiştim. Hayatın neler getirebileceğini bilmiyoruz sonuçta..

Photo by Yara on Unsplash

Yazıyı geç yayınlasamda, yapcaklarımı önceden yapmaya başladım bile.

Sabah Rutini
Şu sıralar kendime sabah rutini oluşturmaya çalışıyorum. Bunun için normal uyandığım saatten daha erken uyanıyorum tabiki. Şuan için haftaiçi sabah rutinim şu şekilde:

  • Sabah 7:00 ilk alarm çalış. Isıtıcıyı açıp yatağa hemen geri dönüyorum. Malum hava soğuk 🙂
  • 7:15 yataktan kalkış
  • 7:30 esneme hareketlerine başlama. Burada o anki duruma göre 5-10-15dk’lık bir video seçiyorum
  • 7:45 günlük tutma
  • 8:00 yatak toplama, diş fırçalama, tartılma, giyinme

olarak devam ediyor. Şuana kadar bu şekilde devam ettim. Ay sonuna kadar bozmayı düşünmüyorum. Tabi bu arada olabildiğince telefonu elime almıyorum. Telefon süremi düşürmek için çabalıyorum. Genellikle sabahları telefonu elime ne kadar geç alırsam, gün boyu çok kullanmadığımı fark ettim. Eğer sizde telefon sürenizi düşürmek istiyorsanız sabahları olabildiğince uzak durmanızı öneriyorum.

İngilizce
Takip ettiğim gramer kitabından 6. ünitiye bitirmeyi hedefliyorum. Bunun yanı sıra Reader at Work 1 kitabından 73-85 aralığındaki metinleri çevireceğim. Geçen sene başladığım Duolingo maceram 360 gün ile devam ediyor. 5 gün sonra tam 1 seneyi tamamlayacağım, harika bir his. Duolingonun bana en çok kattığı şey kesinlikle devamlılık oldu. Bazen sadece sırf serim bozulmasın diye uygulamaya girip bir alıştırma yaptım. Bu da ingilizce ile bağımın hiç kopmamasını sağladı. Eğer sizde Duolingo kullanıyorsanız beni eklemeyi unutmayın. Kullanıcı adım “akbulutberkay”. Her başarınıza birer alkış yollayacağımı garanti edebilirim 🙂

Photo by Sincerely Media on Unsplash

Kitap okuma
Şuan Yual Noah Harari’nin Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabını okuyorum. Günlük kendime minimum 10 sayfa hedefi koymuştum. Şuan o hedefe bağlı bir şekilde ilerliyorum. Bazı günler pek okuyasım olmuyor, o günler ise 5 sayfa okuyorum ki devamlılığım sağlansın. Ocak sonuna kadar her gün 10 sayfa okursam kitabı bitirmiş oluyorum. En son 190. sayfada kalmışım. Toplam sayfa sayısı ise 410.

Önümüzdeki hafta yüksek lisans finallerim olduğum için hedeflerimi şimdilik burada bırakıyorum. Eğer sizde devamlılık konusunda sorunlar yaşıyorsanız ve ortak hedefleriniz varsa benimle iletişime geçebilirsiniz. Bazen sadece alışkanlık buddy’sine ihtiyacınız vardır 🙂 Farklı hedefleriniz varsa bile bu konuda konuşmak isterseniz bir mesaj kadar uzağınızdayım. Görüşmek üzere!

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir