Yeni aydan herkerse merhabalar. Umarım beklenen kışın geldiği bir ay olur. Şu an Sakarya’da bazı yerlerde kar tuttu. Daha çok yağması dileğiyle 🙂

Bu sene farklı bir hedef belirleme yöntemini seçmiştim. Hedeflerimi aylık olarak tutup, daha erişilebilir kılmayı hedefliyorum. Bu yüzden ilk hedeflerimi Ocak ayı için yazmıştım.

Ocak’ta Neler Yaptım?

Ocak ayı genel olarak hedeflerime ulaştığım bir ay oldu. Ayrıca yüksek lisans finallerim vardı ve bir tanesi hariç diğerleri harika geçti 🙂 Ocak ayındaki hedeflerimi gerçekleştirirken 12 gün sabah esneme egzersizlerimi yapamadım. Onun yerine akşamları yürüyüşe çıktım. Bu yürüyüşlerde toplamda 42.28 km yol kat edip, ortalama 3,25 km yürümüşüm. En çok yürüdüğüm gün ise, ayın 18’inde 8,23km olarak gerçekleşmiş.

Şubat Hedefleri

İNGİLİZCE

  • Ocak ayında Duolingo’da ki serim 365+ günü geçti ve şu an 381. gününde. Bu ayda serimi bozmadan ilerletmek küçük hedeflerimden biri.
  • Metin çevirilerime açıkçası zaman ayırmakta zorluk yaşadım. Bu yüzden bu ay sadece 5 metin çevirisi hedefi koyuyorum. Belki ilerleyen günlerdeki durumuma göre arttırabilirim.
  • Takip ettiğim gramer kitabından ise 7. ünitiye bitirmeyi hedefliyorum. Evet biliyorum her şey gramer değil ama onsuz da olmadığını düşünüyorum. Ayrıca cümleleri okuduğumda neyin neden olduğunu anlamak güzel bir haz veriyor.
Photo by Sincerely Media on Unsplash

KİTAP OKUMA

Ocak ayında Hayvanlardan Tanrılara Sapiens & İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi kitabını bitirdim. Eğer tarihe merakınız varsa okumanızı öneririm. Çok sade bir dille yazılmış ve çoğu soruya cevap niteliğinde bir kitap. Özellikle son kısımları aşırı iyiydi benim için. Her bölümün sonunda “ohaaa hiç böyle düşünmemiştim” dedim. Müsait olduğum bir zaman kitap hakkında kısa bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Geçtiğimiz aylarda Minimalizm’e ilgi duymaya başladım. Hatta bu konu hakkında da bir yazı yazmıştım. Netflix’de Sosyal İkilem belgeselini izledikten sonra teknoloji kullanımımızı daha çok sorgular oldum. Odağımın nasıl daha çabuk dağıldığını fark etmeye başladım. Bunlar yüzünden zamanım o kadar ufak parçalara bölünüyordu ki, anlamlı işler için gerekli odaklanma halini bulamıyordum. Bu sorunu çözmek için ise sosyal medya ile arama mesafe koymaya çalıştım. İşte buyüzden şubat ayında okumak için Cal Newport’un Dijital Minimalizm kitabını seçtim. Hedefim şubat sonuna kadar kitabı bitirmek.

Umarım herkesin hedeflerine ulaştığı bir ay olur. Buraya kadar okuduğunuz için çok teşekkür ederim! Eğer siz de hedefleriniz hakkında konuşmak isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz. Görüşmek üzere.

🙂

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir