Netflix tanımı: Bekâr bir anne, psikiyatrist patronuyla ilişki yaşarken onun gizemli karısıyla da gizlice arkadaşlık kurunca kendini sapkın zihin oyunlarının içinde bulur.

Sezon sayısı: 1 (Mini dizi)
Bölüm sayısı: 6
Ortalama süre: 60 dakika
Fragman: İzle

Öncelikle son zamanlarda izlediğim en güzel dizilerden biriydi. Sarah Pinborough adlı yazarın “Behind Her Eyes” kitabından uyarlanan bir Netflix dizisi. Sarah, 2009 yılında “En İyi Kısa Öykü” dalında “British Fantasy Award” ve 2010 ve 2014’de “En İyi Kısa Roman” dalında “British Fantasy Award” kazanmış ve En İyi Roman dalında dört kez listeye girmiş. Bu kadar ödülü boşuna almadığının bir kanıtı adeta dizi. Başrol oyuncuları ise: Simona BrownTom BatemanEve Hewson .

Netflix’in Top 10 listesine girmeyi başaran bu yapım IMDb üzerinden 7.3 puan almış. Dizi gerilim ve sürükleyicilik bakımından çok iyi. Her bölümün sonunda “dur bakayım diğer bölümde ne olacak?” diye diye bir bakmışsınız dizi bitiyor. Üstelik son bölümden sonra bir kaç dakika kendinize gelemiyorsunuz. Dizide kullanılan şarkılar, çekimler ile birleşince ekstra etkileyici sahneler ortaya çıkmış.

Buradan sonra spoiler içeren yorumlarda bulunacağım. Diziyi izlemek isteyenleri, dizi bittikten sonra okumaya davet ediyorum ve kesinlikle izlemenizi öneriyorum. Biz yola diziyi izlemiş olan okuyucularla devam edelim.

Eskilerin bir bildikleri varmış ki söylemişler:

Acıma yetime, döner koyar “totona

-Eskiler

Diziyi izlemeden spoiler öğrenmek istiyorum diyenler, bu özlü sözü unutmasınlar. Dizi üç ana, bir yan karakter(Rob) ile şekilleniyor. Rob’u dizinin başlarında Adele’in hastanedeki arkadaşı olarak görüyoruz. Bu iki karakterin hayatları birbirine tamamen zıt olarak geçmiş. Ara ara “acaba Adele’e mi aşık?” diye düşünsekte kendisi gay. Ama Adele’e özel bir ilgisinin olduğu kesin. David ve Adele evli bir çift ve başta sebebini anlamadığımız bir nedenden dolayı Londra’ya taşınıyorlar. David, Louise’nin sekreter olarak çalıştığı psikiyatri kliniğinde işe başlıyor. Eşi Adele ile de yine anlamadığımız sebeplerden ötürü sorunları var. Adele’in hayatı ise sadece David’den oluşuyor.

İlerleyen bölümlerde Rob’un sadece Adele’i sevmediğini, sevmenin de ötesinde hayatına özendiğini görüyoruz. Bunun üstüne David ile tanışması, aralarındaki sosyo-ekonomik hayat ve ilişki farkı Rob’da kıskançlık duygusunu uyandırıyor. Rob, David’in evden ayrılacağı bir gün Adel’e (Adele sayesinde öğrendiği astral seyahat yöntemi ile) sadece eğlenmek için ruhlarını değiştirme fikrini söylüyor. Bizim saf kızımız Adele’de bu teklifi onaylıyor. Ruhlarını değiştirmeden önce Rob uyuştucu alıyor (ki kendisi uyuşturucu bağımlısı bir tip). Ruh değiştirdiklerinde ise artık Adele’in bedeninde Rob, Rob’un bedeninde Adele bulunmuş oluyor. Uyuşturucunun etkisini ilk defa gören Adele, Rob’un vücudunda rahatsız oluyor ve hemen eski haline dönmek istiyor. Rob ise kıskandığı hayatı yaşamak için bir fırsat bulmuşken hiç teper mi? Eski vücudunun üstüne çıkarak Adele’e bir doz daha uyuşturucu vurarak aşırı dozdan ölmesini sağlıyor. Burada eskilerin sözüne kulak vermek gerekiyor.

Artık hayalindeki hayatı yaşayabilecek olan Rob, David ile evleniyor. Rob ilişkiyi Adele gibi ilerletemediğinden, David evliliğinde mutsuz oluyor ve sekreteri(Louise) ile ilişki yaşamaya başlıyor. Astral seyehat yaparak sürekli eşini izleyen Adele(Rob), David’i tekrar kazanmak için türlü akıl oyunlarına başvuruyor. Dizinin sonunda Louise’i de kendi oyunlarına dahil eden Adele(Rob), önceden yaptığı beden değişimi ile Louise oluyor ve David ile yeni bir evliliğe yelken açıyor.

Yahu Rob sen nasıl bir adamsın? Tamam sen de üzücü yollardan geçmişsin de, bu yapılır mı be kardeşim? dediğinizi duyar gibiyim. Demediyseniz de ben dedim. Adele ve Louise’in ölüm şekillerine çok üzüldüm. En çok da Adam’ın artık eskisi gibi bir anne sevgisi göremeyeceğine üzüldüm. Dizide tam anlayamadığım noktalarda olmadı değil. Evin yandığı sahnede Louise neden astral seyahat yapıp içeri girdi? İçeri girdiğinde yapabileceği hiçbir şey yoktu. Birde çok hızlı uykuya dalması garipti. Dizide çalan en çok sevdiğim parçalar ise şöyle:

  1. mr sandman
  2. waking up
  3. it’s happening again

Sizin dizi hakkında ki görüşleriniz neler?

2 Yorumlar

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir