Hiking yapmak harika bir eğlencedir; rahatlatıcı, eğlenceli ve harika bir egzersiz şeklidir. Ancak düzgün bir şekilde hazırlanmazsanız, gereksiz yere ağır bir çanta taşıyabilirsiniz. Sırt çantanızın her zaman olmasını istediğinizden daha ağır olduğunu düşünüyorsanız, bir sonraki yürüyüşünüzde size yardımcı olması için bu beş ipucunu kullanabilirsiniz.

Dikmen Yaylası -2021

1. AĞIRLIĞI DAĞITIN
İster hızlı bir günlük yürüyüşe çıkın ister bir gecelik geziye çıkın; Her iki durumda da, yanınıza birkaç ağır eşya almanız gerekecek. İçme suyundan çadırlara kadar birçok eşya oldukça ağır olabilir ve daha hafif bir çanta taşımanın en iyi yolu ağır eşyaları grup arasında eşit olarak dağıtmaktır.

Bir partnerle veya büyük bir grup ile yürüyüş yapıyorsanız, herkesin taşıdığı ortak malzemeler olabilir. Bu eşyaları paylaştırarak herkesin daha kolay taşıyabildiği sırt çantalar elde edebilirsiniz. Bunu yapmak, yükü gerçekten daha da hafifletir!

2. DAHA HAFİF EKİPMANLARI SEÇİN
Yeni bir çadır, yeni bir uyku tulumu, hatta yeni bir su şişesi almayı düşünüyorsanız, satın almadan önce ürünün ağırlığını göz önünde bulundurun. Daha hafif ürünler her zaman daha ağır olan ürünlerden daha pahalıdır, bu nedenle daha ucuz bir seçeneğe gitmek cazip gelebilir, ancak eşyanın daha ağır ve taşıması daha zor olacağının farkında olun.

Tabiki de bu, hafif yürüyüşlerin yalnızca yüksek maliyetli ürünlere para harcamayı göze alabilenler için olduğu anlamına gelmez.

3. GİYİNİRKEN CİMRİ OLUN
Bu spora yeni başlayan yürüyüşçülerin yaptığı en yaygın hatalardan biri yanlarına çok fazla kıyafet almalarıdır. Bir iki gün süren bir yürüyüşüne çıkarken, yanınıza birkaç farklı kıyafet giymek cazip gelebilir, ancak bu tamamen gereksizdir. Aslında her yeni gün için temiz bir kıyafete ihtiyacınız yok; hafif bir yürüyüş gezisine çıkıyorsanız, özellikle kıyafetiniz kat kat ise, kıyafetlerinizi yeniden kullanmak çok daha pratiktir.

İdeal yürüyüş kıyafeti, taban katmanına, orta katmana ve bir dış kabuğa sahiptir. Taban katmanları tayt, yelek üstler, ince tişörtler, pantolonlar ve çoraplar olmalıdır; orta katman süveter veya uzun kollu eşyalar olmalı ve dış kabuk bir ceket veya kaban olacaktır.

Gerçekçi olmak gerekirse, giysinin yalnızca temel katmanını değiştirmeniz yeterli olacaktır, çünkü sizi asıl temiz tutan katman burasıdır (üstteki iki katmanı yalnızca ıslanırsa veya çok kirlenirse değiştirmeniz gerekir). Bu nedenle, yanınıza yedek taban katmanlar almak en iyisidir, ancak yürüyüşün yarısında hava koşullarının değişmesini beklemiyorsanız, ekstra kazaklar ve ceketler size yük olacaktır.

4. MAKUL OLUN
Yürüyüşçülerin çoğu aşırı temkinli oldukları için ihtiyaç duyduklarından daha fazlasını toplarlar, ancak bu, çoğunlukla bir kez dahi kullanılmayan eşyaları taşımak anlamına gelir. Bu, sırt çantanıza ağırlık katar ve yer kaplar. Bu nedenle bir dahaki sefere yürüyüşe çıktığınızda, yalnızca çantanızı daha hafif hale getirmek için ihtiyacınız olan eşyaları topladığınızdan emin olun.

Tabii ki, isterseniz birkaç lüks eşya (ekstra yiyecek gibi) alabilirsiniz, ancak bunun sırt çantanızın ağırlığını artıracağını unutmayın. Sürekli fazla eşya alıyorsanız, seyahatten eve döndükten sonra çantanıza iyi bakın; Yanınıza aldığın neyi kullanmadınız? Seyahatte yalnızca bir kez kullanmanız gerekebilecek şeyleri yanınıza almamaya çalışın.

5. EŞYALARI BİRDEN FAZLA AMAÇLA KULLANIN 
Deneyimli yürüyüşçüler sırt çantalarını konserve açacağı, makas, bıçak ve diğer faydalı araçların bir olduğu birden fazla kullanıma sahip eşyalarla doldururlar . Bu, hafif yürüyüş maceranız için sırt çantanızın ağırlığını azaltmanıza yardımcı olacaktır!

1 Yorum

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir