Son zamanlarda gördüğüm en güzel manzaraları bu yürüyüşte gördüm. 2021 yılında üstelik pandemi sonrasında bana en iyi gelen şeylerden birisi de doğa yürüyüşlerine başlamak oldu. Eğer siz de doğada olmayı seviyorsanız kesinlikle bu tarz yürüyüşleri denemelisiniz. Bunda (nispeten) daha küçük bir şehirde yaşıyor ve çalışıyor olmamın büyük bir avantajı var. Bu arada küçük şehrin değerini anlamak ile ilgili şöyle bir yazım vardı. İlgililere duyurduktan sonra yürüyüşe dönüyorum.

Dikmen yaylası, Sakarya’nın en yüksek noktası. Benim ölçtüğüm en yüksek rakım 1729 metre oldu. Yürüyüşe Dikmen Köyünden başladık ve rota boyunca ölçtüğüm en düşük rakım 818 metreydi. Yani yürüyüş boyunca 911 metre irtifa kazandık. Rotada bazı patikalar hafif eğimli yerlerden oluşuyorken, bazı patikalar ise çok dik bölümlerden oluşuyordu. Hatta bazı yerlerde patika bile yoktu, direkt kendimiz yol açtık 🙂

Haritadaki renk değişimleri, rakım değişimi ile doğru orantılı. Yani eğer tırmanıyorsam veya yokuş aşağı iniyorsam haritada kırmızı işaret bırakıyorum. Eğer düz bir şekilde yürüyorsam haritaya yeşil işaret bırakıyorum. Yürüyüş boyunca en zorlu kısımlar zirveye tırmanış ve zirveden iniş bölümleri oldu. Bazı noktalarda kar belimize kadar geldi ve inanın yürümesi aşırı zordu. Eğer sende bu yürüyüşe benimle gelmiş olsaydın, büyük ihtimalle ertesi gün bacaklarını hissetmeyecektin. Ama gördüğüm manzaralar buna değdi..

En güzel his ise insana başardım! hissini vermesi. Başarının zorlaştığı, rekabetin arttığı bu dönemde günlük motivasyon için bu tarz başarılar insanı oldukça iyi hissettiriyor. Mesela benim zirveye çıktığımda verdiğim tepki şu şekildeydi:

Evet başardım!
Evet başardım!

Yeni rotalar ve yeni hedefler için şimdiden heyecanlıyım. Diğer doğa yürüyüşü yazılarımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın efenim..

Not: İçlik önemli.

1 Yorum

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir