Gelecekte nerelerde, ne kadar yürüdüğümü görmek için böyle bir seri başlatmaya karar verdim. Bir yürüyüşten nasıl blog post olur bilmiyorum, muadilini de görmedim. Kafamdaki plan bu günlüklerde izlediğim rotayı, istatistiklerimi, yanıma aldığım eşyaları, neleri keşke alsaydım dediğimi, neleri boşu boşuna yanımda yük ettiğimi, hislerimi ve fotoğraflarımı paylaşmayı planlıyorum. O zaman hazırsanız başlıyorum: Sevgili günlük;

2022’nin ilk yürüyüşünü bu rotada gerçekleştirdim. Birkaç gün önce başlayan kar yağışı da işin içine girince tam bir görsel şölen oldu benim için. Daha önce Dikmen Zirvesine kışın çıkma fırsatım olmuştu (eğer okumadıysanız bu linke tıklayarak bir göz atabilirsiniz). Beni orası kadar yormadı açıkçası ama bir süredir üstümde olan hantallığı atmama yardımcı oldu. Üstelik kar yürüyüşlerinin tadını tekrardan çıkarabildim.

Otostopçunun hiking rehberi: Güzergah hakkında bilgi

Yürüyüş, Serdivan Mezarlığı Deprem Anıtı’ndan başlayarak Kırantepe arkasına doğru devam etti. Daha sonrasında Kırca merasında öğle arası vererek geri dönüş yoluna geçildi. Kar kalınlığı genel olarak 10 cm dolaylarında seyretti. Yer yer yürünen patikalarda 30 cm’yi buldu. Ara ara şiddetini arttıran kar yağışı vardı, hatta bazı anlarda görüş mesafesi 30-40 metrelere kadar düştü.

Ne var şu bohçanın içinde?

Yanıma Decathlon’un 20 litrelik sırt çantalarından aldım, öyle aşırıda doldurmadım açıkçası. İçecek için yanıma 0.47lt’lik vacumlu Stanley termos aldım. Yürüyüş boyunca sıcak su ihtiyacımı karşıladı, hatta 1 bardak daha kahve içebilirdim. Su ihtiyacım için ise 1lt’lik tupperware matarası aldım, yarısından çoğu eve geldiğimde duruyordu. Atıştırmalık olarak:
– 1 sandviç (peynir, hindi füme ve marullu)
– 1 adet muz
– 4 hurma
– 2 avuç ceviz
– 1 paket bisküvi
– Ve olası şeker düşmesi için 1 adet çikolata

Sandviç, muz ve cevizi bitirdim, hurmadan ise sadece 1 taneyi zor bela yiyebildim. Aklınızda bulunsun soğuk havalarda hurma bir nevi taşa dönüşüyor. Isırması çok zor, hadi ısırdın çiğnemesi de çok zor. Bir daha tövbe yani.

Keşke yanıma şunu da alsaydım dediğim tek şey: Mendil! (Normalde alırdım ama bu sefer unutmuşum)

Dağda moda tutkusu

Ota, böceğe güzel görünmeye gerek yok ama Windchill beyciğimin ve hipotermi hanımefendiciğimin etkilerinden sakınmak için kıyafet seçimine dikkat etmek gerek. Bu yürüyüşte alttan üste şu şekilde giyindim:


Üst:
– Atlet
– Termal içlik
– Tişört
– Polar
– Windstopper (Bazı durumlarda)
– Yağmurluk
Alt:
– Termal içlik
– Polar su geçirmez pantolon
Ayakkabı:
– Hammer Jack Su Geçirmez Trekking Bot 
Koruyucular:
– Pilot Kışlık Şapka
– Forclaz Yetişkin Trekking Eldiveni – Gri – Trek 900
– Buff
Forclaz Su Geçirmez Tozluk – Siyah – TREK500
– Forclaz Baton / Doğa Yürüyüşü – Siyah – A200
Yedek Kıyafet:
– Tişört
– Polar
– 2 Çorap
– Buff

Yokuş yukarı çıkarken vücut ekstra ısınacağından dolayı terlememek için Windstopper’ı öğle molasından sonra giydim. Yedek kıyafetlere hiç ihtiyacım olmadı.

Çıplak İstatistik

Gel gelelim ne yaktık ne adım attık, ne kadar yükseldik, kalbimizin pıtpıtı ne kadar?

Toplam Süre: 4:33:04
Mesafe: 11,79 km
Aktif Kilokalori: 1.067 kcal
Toplam Kilokalori: 1.468 kcal
Yükseklik Kazancı: 469 metre
Min/Max Yükseklik: 94 metre/370 metre
Ortalama Kalp Atış Hızı: 129 v/dk
Ortalama tempom: 23 dk 09 saniye /km

Yorum yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir